Ruční mlýnek na kávu

Pokud patříte mezi kávové labužníky, potom určitě máte dost času připravit si šálek kávy pomalu a se všemi náležitosti. Zatímco někteří lidé jsou schopni během dne do sebe nalít i deset šálků silné kávy, či lemtat kávu z automatu, jsou tu i tací, kteří místo japonského čajového rituálu praktikují ten kávový. A jestli se vidíte spíše v té druhé skupině, pořiďte si pro svůj kávový obřad pomůcku v podobě ručního mlýnku na kávu.

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Kapacita násypky
 
 
 
 
 
 
 
Regulace jemnosti mletí
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Ruční
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
Příkon
 
 
 
 
 
 
 
Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 24 hlasy, průměrně 4.7 z 5

Práce s ním je jednoduchá a sami uvidíte, že otáčení kličkou je velmi uklidňující, navíc když je okolo vás opar kávového aroma. Připravit si perfektní kávu není jen o tom, zmáčknout tlačítko na kávovaru či si objednat u číšníka, je to o vašem přístupu. Co do kávy dáte, to se vám vrátí, tak se nad tím zamyslete a podívejte se, jaké výhody budete s ručním mlýnkem na kávu mít.

Umelte si čerstvou kávu

Ačkoliv v regálu obchoďáku najdete nejrůznější jemné směsi mleté kávy, instantní kávy, značkové kávy, kávy s příchutí karamelu, cappaccino a další, určitě se neunáhlujte a nekupujte tu nejlevnější. Pokud chcete, aby vaše káva měla bohatou chuť, která probudí všechny vaše smysly a pěnu, po které vám zůstanete knírek nad horním rtem, zajděte spíše do specializovaného obchodu a kupte si kávu ve formě zrn. Kávová zrna jsou pro přípravu kávy ta nejlepší, prozatím je v nich totiž uchované všechno aroma a chuť, která se dostane ven ve chvíli, kdy je rozemelete v ručním mlýnku na kávu.

Jednou rozemletá káva už potom jenom ztrácí své vlastnosti včetně vůně.

I když jsou tedy kávy v supermarketech vakuově balené, tomuto procesu se nevyhnou. Dopřejte si to nejlepší a vybírejte si pravou zrnkovou kávu a melte ji těsně předtím, než z ní hodláte udělat nápoj.

Moderní nebo klasický ruční mlýnek

Ruční mlýnky na kávu mají něco do sebe. Najdete je v podobě klasického dřevěného ručního mlýnku, se kterým si připravovali kávu už naše prababičky a pradědečkové, ale také v moderní podobě, která doplní novodobou kuchyň. Zatímco staré dřevěné ruční mlýnky na kávu mohou vypadat retro, pro někoho jsou příjemnou vzpomínkou, a dobře budou vypadat i jen jako dekorace v místnosti. Menší soudobé mlýnky na kávu, které lze pořídit dnes, se řídí hlavně jediným pravidlem a to, aby byli praktické. Mají tedy protiskluzovou podložku, namísto dřevěného šuplíčku průhlednou odměrku a větší kapacitu násypky.

Je jedno, kterému designu ručních mlýnků na kávu dáváte přednost, protože princip mletí je úplně stejný. Nejčastěji jsou mlýnky vybaveny keramickými mlecí kameny, najdete ale i modely, které obsahují břity. Samozřejmostí jsou kvalitní materiály, které mlýnkům zaručují dlouhou životnost.

Co vám ruční mlýnek na kávu přinese

U ručních mlýnků na kávu si můžete sami určit, jak nahrubo chcete směs umlít. Vliv na to má ale také to, jak dlouho melete. Jemnější směs kávy se používá na přípravu cappuccina, espressa a dalších kávových nápojů, obzvlášť pokud si je chcete připravit v kávovaru, hrubší kávu použijte na jednoduché zalití horkou vodou. U ručních mlýnků si navíc můžete umlít svou vlastní směs, podle momentální chuti a nálady. Záleží jen na vás, v jakém poměru do mlýnku dáte jednotlivé druhy kávy či jestli výslednou směs nějak upravíte.

Určitě byste ji ale neměli příliš dlouho uchovávat, protože až polovina vlastností kávy se ztrácí po prvních patnácti minutách, co je osvobodíte z kávového zrna. Jestliže si tedy chcete vychutnat perfektně připravený šálek kávy pro svou siestu, kávu si namelte až těsně předtím a zalévejte ji vždy čerstvě uchystanou. Vsaďte se, že poznáte rozdíl. Dejte si na svém kávovém prožitku záležet a vychutnejte si plody své práce v podobě dokonalého hrnku kávy. Stačí vám, abyste si pořídili mlýnek na kávu.

TOPlist
TOPlist